fbpx

Hayal Gücü

Hayal gücü diye bir şey olmasaydı nasıl olurdu? Belki de hala mağaralarda yaşar, farklı tatları bilmez, aynı şekilde düşünürdük. Her şey tekdüze, sıradan, renksiz ve boş olurdu.

Hayal gücü her eylemin kaynağı ve değişmenin öncüsüdür. Çağın ilerlemesine en büyük katkı hayal gücüyle olmuştur. Hayatımızı kolaylaştıran araçları bazı insanlar hayallerinde görmüş oldukları için bugün biz onları kullanabilmekteyiz. Büyük icatlar önce hayalde doğar; sonra uygulamada yerini bulur. Kablosu bile olmayan bir telefonla dünyanın öbür ucuyla aynı anda görüşebiliyorsak, bilgi aktarımını internetle okyanus ötesine anında yapabiliyorsak bu hayal gücünün sonucunda olmuştur. Tekerleğin icadıyla başlayan otomobil hayali günümüzde uçan arabalara uzanıyorsa bunun kaynağında birilerinin hayal gücü ve bunun uygulamaya geçmesi yatmaktadır.

Bugün gördüğümüz değişik mimarideki binalar, şehirler hayal gücünün eseridir. Sanat eserleri sanatçıların hayal gücüyle olmuştur. İçimizde farklı duygular uyandıran resimler, ruhumuzu besleyen müzik, heyecanla okuduğumuz kitaplar birilerinin hayallerinden çıkmıştır.

Students Thinking of Goals --- Image by © John-Francis Bourke/zefa/Corbis

Hayal gücü olaylara ve nesnelere farklı bakabilmek ve yeni fikirler geliştirebilmektir. İnsanlar aynı yere bakar ve farklı şeyler görür. Seçenekler arasında en iyisini görmek ve başa gelen şeyi fırsata çevirmek zeka ve yaratıcılık gerektirir. Çözüm belki de tam önümüzdeyken bunu görebilmek farklı düşünmeyi, bu da hayal gücünü gerektiriyor. Her geçen gün değişen ve zorlaşan iş yaşamında hayal gücü ve yaratıcılık öne çıkabilmeyi sağlayacaktır. Hayal gücü başarıyla birlikte haz getirdiği gibi kişinin kendisinden sonraki nesillerin de hayatını kolaylaştırmaktadır.

Hayal gücünü geliştirmek

 • Doğayla iç içe olmak, temiz hava teneffüs etmek beyni rahatlatacağından hayal gücü daha fazla çalışır.
 • Ritim içeren egzersizler yaparken (yüzmek, yürümek, jimnastik gibi) beyin daha iyi düşünebilmemize katkı sağlayan endorfin denen bir hormon salgılar.11057472_309228505867423_287351948469631960_n
 • Çevrenizdeki canlı, cansız varlıkları ve detayları izlemek beyinde değişik çağrışımlar oluşmasına katkıda bulunur.
 • Olaylara ve nesnelere farklı tarafından bakın.
 • Sıradan değil, alışılmışın dışında düşünün.
 • Okuduğunuz kitaplar ufkunuzu genişleterek değişik durumlar ve kombinasyonları gözünüzün önüne getirecektir.
 • Merak da düşünmeyi ve hayal gücünü tetikler. Bir şeyin nasıl ve neden oluştuğunu hayalinizde canlandırın.
 • Bir konu üzerinde odaklanıp, artık fikir üretemediğinizi düşünmeye başladığınızda, bir süre o konuyu düşünmeyi bırakın. Tekrar konuya döndüğünüzde beynin değişik bağlantılar yaparak farklı çalışmaya başladığını göreceksiniz.
 • Aklınıza gelen ilginç fikirleri bir yere kaydedin. Not alın. Bestekarlar,  yazarlar birden akıllarına geleni bir yere yazıp, kaydederek daha sonra bunun üzerinde çalışarak eserlerini tamamlamaktadır.
 • Değişik yerlere gidin. Mümkünse tatillerinizi farklı yerlerde yapın. Daha önce geçmediğiniz sokaklardan yürüyün.odaklanmak-basarinin-2
 • Çocuklarla konuşun. Onlarda düşünce henüz sınırlanmadığı için sizin aklınıza getirmediğiniz şeylerle çağrışım yapmanıza katkıda bulunabilirler.
 • Sorunların çözümü için ekipler kurup, beyin fırtınaları yapın. Eksik parçalar böylece tamamlanabilir.
 • Ve tabi ki su.  Duş alırken suyun rahatlatıcı etkisi, gevşemeyle birlikte beynin serbest düşünmesini sağlayacaktır.

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!