fbpx

Hislerini Sorularla Yönet…

Sorularınız, odağınızı yani hislerinizi değiştirme gücüne sahip!

Bizim nasıl hissettiğimizi ve ne yaptığımızı belirleyen, başımıza gelen olaylardan ziyade, hayatı nasıl değerlendirdiğimiz ve yorumladığımızdır. Bir olaya verdiğimiz anlam, kararlarımızı ve eylemlerimizi etkilerken, düşüncelerimiz ve yaptığımız seçimler kaderimizi oluşturacaktır.sorularDüşüncelerinizi sorularınız belirler.

Bir sorunla karşılaştığınızda “neden bu oldu” diye mi soruyorsunuz yoksa “bunun etkisini nasıl kendim için daha iyi bir hale getirebilirim” diye mi soruyorsunuz? Sorduğunuz sorular odağınızı belirler. Sadece odağınızı değiştirmek bile hislerinizi etkiler. İyi hissettiğinizde enerjiniz değişir.

Soruların düşüncelerimizi ne şekilde etkilediğine örneklerle bakalım. “Neden bu kadar kararsızım” diye sormakla “Nasıl kendim için uygun kararı verebilirim” sorusuna verilecek cevaplara bakalım. İlkinde çözüm aramıyor nedenler üzerine odaklanıyoruz. Sorumuzu çözüme yönelik sormak istediğimizde “neden böyle?” yerine “nasıl yapabiliriz?” diyoruz. Zihniniz ilk başta yapacak bir şey üretemeyeceğini zannetse de biraz daha düşününce cevaplar geliyor. Beyniniz sorduğunuz soruları emir alarak sorunuza göre cevap bulacaktır.

Sorular odağınızı değiştirme gücüne sahiptir. Kendinizi üzgün hissettiğinizde, “Neden üzgün hissediyorum” sorusuyla, “Bu üzüntünün etkisinden nasıl çıkabilirim” ve “Hayatımda kendimi şanslı sayabileceğim neler var” sorularında değişen odak, hislerinizi de dönüştürecektir. Sorular insan bilincinin lazeri gibidir, odağınızı değiştirip dikkatinizi diğer tarafa çeker.kangru

Hayata bakışınız neye odaklanıyorsanız ona dayanır. Kendinize sorduğunuz sorularla odağınızı değiştirmeniz mümkün!

Sizi üzen bir durumda kendinize şu soruları sorabilirsiniz?

  • Bu durumdan ne öğrenebilirim?
  • Hangi açıdan bakıldığında bu durum içinden iyi sonuçlar çıkartabilirim?
  • Bu durumun etkisini en hızlı ne şekilde değiştirip kendimi iyi hissedebilirim?
  • Bu durumda şükredecek ne bulabilirim?

Bir yenilgiye uğradığınızı düşündüğünüzde kendinize sorabileceğiniz kaliteli sorulardan biri “Bu sorundan ne öğrenebilirim ki bir daha hiç olmasın?” Bu soru gelecekte aynı yenilgiyi yaşamamanız için gerekli kaynaklara ulaştıracaktır.why_you_must_think_positive-Large

Çok zor bir durumda sorduğunuz soru “Ben bunu nasıl tersine çevirebilirim?” olduğunda zihninizden gelen cevaplar da o yönde olacaktır. Sorduğunuz soruyla krizi fırsata çevirmeniz mümkün!

Soruların gücünü keşfettiğinizde hayallerinizi gerçekleştirmek için neleri yapabileceğinizi sormaya başlarsınız. Sorularınızı sınırlandırdığınızda cevaplarınız da sınırlanır. Sorularınızı sınırını çevrenizdekilerin “çok zor” deyişiyle sınırlandırmadıkça cevaplarınızın sınırını genişletirsiniz.

Neyi ararsanız, onu bulursunuz. Hayatta istemediklerinize değil, istediklerinize odaklanın!
çıkış

 

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!