fbpx

Niçin kimi olaylar bazılarında daha yoğun duygular hissettirirken, bazılarında daha kolay atlatılabiliyor?

Her insan yaşadığı olaya farklı duygusal tepkiler verir. Kimi başına gelen bir olayı büyük üzüntü duygusuyla yaşarken kimi çok fazla o duyguyla özdeşleşmez. Bir kişi kendisine yöneltilen eleştirileri sakince karşılarken, başka biri buna çok büyük bir tepki gösterebilir. Bunun sebebi, yaşananların daha önceki kayıtlı duyguları tetiklemiş olmasında yatar.

İnsanların durumlara ve ilişkilerine verdikleri tepkiler biriken duygusal deneyimlerinden etkilenir.

İnsanlara ve hayata güven sorunu yaşayan bir kız; Karşısına çıkan kişiler verdikleri sözü tutmadığında aşırı bir üzüntü duyuyor, bazen bu güven zedeleyici davranışları yapanlara aşırı öfkeli davranışlar gösterebiliyor. Güven duygusu üzerine odaklanarak güvensizliği deneyimlediği an’lara regresyon ile bir duygu yolculuğu yapılıyor. İlk önce arkadaşlarıyla ilişkilerini hatırlıyor, onlara karşı yaşadığı güvensizlikler, hayal kırıklıklarını hatırlıyor. Yine güven duygusuyla ilgili olarak, gençliğinde annesiyle paylaştığı bir sırrın yine annesi tarafından aleyhine kullanılması canını acıtıyor. Biraz daha derinlere gittiğinde çocukluğunda babasının verdiği tatil sözünü bir şekilde yerine getiremeyişi, annesinin küçükken parka götüreceğim diyerek sonra bunları gerçekleştirememesi onda güveni zedeleyen duyguları tetikliyor. Bir çok çocuk ebeveyni tarafından verilen sözlerin tutulmayışını yaşar da niçin bu, bazılarını daha fazla etkiler? Bu konunun daha derinlerine inerek bu durumu çözmek istiyor. O duyguya odaklanıp çok daha derinlere indiğinde şöyle bir şey hissediyor. Daha önce evlenmemiş olan bu kız, yaptığı duygu yolculuğunda hiç bilmediği bir zaman ve mekanda eşi tarafından karnından kılıçla öldürülme deneyimi hissediyor. Canını acıtan ölüm değil, olayın eşi tarafında yapılması. Ve işin enteresan tarafı bu kız nefes ve çakra çalışmaları gibi birçok çalışmada karnında anlayamadığı bir acı hissediyor. Yaşamış olduğumuz duygular biz unutsak bile bedenimizde bir yerlerde kayıtlı olarak duruyor. Bunu deneyimleyen kişi reenkarnasyona inanmıyor. Açıkçası benim inançlarım arasında da tekrar tekrar dünyaya gelme yok. Ancak hayatta henüz bilimsel olarak anlamlandırılamayan şeyler olabiliyor. Hala açıklayamadığımız gizem dolu olaylar var. Sonuçta bedende ve zihinde hayatı etkileyen öyle bir kayıt, bir duygu var. Bu belki morfogenetik alandan kendisine çektiği bir duygu, belki hiç tanımadığı atalarından gelen kayıtlar, belki de izlemiş olduğu bir filmde özdeşleştiği bir duygudan kaynaklı olabilir. Olayı ve nedenini irdelemek yerine duyguya ve çözüme odaklanmak daha işlevsel olacaktır. Bu duygunun farkına varıp, beden ve zihinde boşaltıp, dönüştürerek, olayın içindeki herkesi affederek olaydan ve etkilerden özgürleşmek mümkün.

Son yıllarda yapılan araştırmalarla ailelerden gelen travmaların etkilerinin nesilden nesile devam edebileceği ortaya konmuştur. Travmayı yaşamış olan kişi ölmüş olabilir hatta o kişiyi hiç tanımıyor olsanız bile onun yaşamışlıklarına ilişkin duygular DNA’larda kaydedilerek sonraki kuşaklara aktarılabiliyor.

Hücresel biyoloji, nörobilim, epigenetik ve gelişim psikolojisi travmalar ve tekrar edilen acıları anlamak için aileden en az üç neslin incelenmesi gerektiğini söyler.

Geçmişte yaşananlarla ilgili çözülmemiş duygular, şu anki duygusal problemlerin kaynağını oluşturur. Yoğun duygular bilinçaltında öyle saklanır ki, birçok davranışı yönetir. Üstelik, kendisini ifade edecek bir yol bulduğunda daha güçlü bir şekilde yeniden ortaya çıkar.

Kaçmak istenilen duygularla yüzleşmek ve ona yeni bir anlam yükleyip, zihinde onu farklı bir şekilde tanımlamak ilerleme sağlar. Böylece, eski anlam kana karışan bir zehir gibi DNA’da kalmamış olur ve o zehir dışarı atılarak rahatlama sağlanır. Yeni anlam olayı değiştirmese de, olaya bakış açısını ve bununla beraber duyguları da dönüştürür.

Kişinin üzgün, öfkeli, kırgın olduğunu inkar etmesi, içinde bulunduğu durumdan çıkmak için gerekli verilerden eksik bırakır. Duyguları kabullenmek, farklı açılardan bakabilmek ve durumu yeniden değerlendirerek iyi hissettiren anlamlar yüklemek duygusal zekanın önemli nitelikleridir. Duyguları baskılamak yerine, onları daha iyi yaşam yolunda işaretler olarak görmek değişime giden yolları açar.

Duygularımızı bastırdığımızda bedenimizde bir yerlerde tutulu kalır ve bu bazen hastalıklara neden olur. Günümüzde düşüncelerin gücü ve duyguların bedensel sağlığımıza etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kişilerin aurasını ölçen bilimsel ve teknolojik cihazlar doktorlar tarafından da kullanılmakta. Sağlıklı bir bireyin aura enerjisi ortalama 62-68 Mhz arasındadır. Negatif duygu ve düşüncelerde kalmak enerjinin -10 Mhz civarında düşmesine sebep olur. Beden ve ruh sağlığı bozulmaya başlar. Stres, ağrılar, tansiyon, huzursuzluk gibi çeşitli rahatsızlar görülür. Daha yüksek enerji kayıplarında ise kanser gibi hayati hastalıklar görülmeye başlar. Tam tersi olarak enerji seviyesinin yükselmesiyle ilişkiler, sağlık, aşk, iş, huzur iyiye doğru gider.

Aşk, ayrılık, terk edilme gibi yaşanılan yoğun duygular, kişilerde daha önce bilinçaltına atmış olduğu duyguların yüzeye çıkmasına sebep olabilir. Genelde ilişkilerindeki sorunlar sebebiyle yaptığım duygu odaklı ve bilinçaltı düzeyde yaptığım bireysel çalışmalarda duygunun çok küçük yaşlarda oluşmaya başladığını görüyorum. Çocukken aileden kısa da olsa ayrı kalmış olmak ilişkilerde terkedilme, istenilmeme, yalnızlık gibi duyguları tetikleyebilmektedir.Terapi, kişilere kendi yaşam hikayelerinin yazarları olmalarını ve bu senaryoyu daha uyumlu ve sağlıklı hale getirerek yeni bakış açılarıyla daha iyi hissettiren bir şekilde yazmaya yardımcı olur.

Mutluluk ve huzur, gevşemiş ve rahat bedenlere yerleşmeyi seçer.

İçsel dönüşüm sistemi, bilinç ve bilinçaltı düzeyde birçok sorunu rahat bir şekilde çözümlemeyi gerçekleştirmektedir. Sizi rahatsız eden ve hayatınızı olumsuz etkileyen duygularınızı dönüştürmek ve bilinçaltı kayıtlarınızı değiştirmek isterseniz ekteki linkten başvurunuzu yaparak, bilgi alabilirsiniz.

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!