fbpx

Sorunlarımızın Kökeni ve Çözümü

1. Sebebini mantıkla açıklayamadığımız davranışların kökeni duygularımız ve bilinçaltımızdadır. Bilinçaltımız, çözümlenmemiş, olumsuz duygu yüklü anıları bastırır. Amacı kişiyi korumaktır. Bazen bu baskılanan duygular farklı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Mesela kişi yalnızlık duygusunu aşırı yiyerek bastırmaya çalışabilir. Bunun gibi nedenlerden kaynaklanan kilo sorunlarını klasik diyetlerle çözmek uzun vadede kalıcı sonuçlar getirmez. Her davranışın altında bir duygu yatar. Bir davranışın altında yatan duyguyu çözmek o davranışı değiştirmeye giden yolu gösterir.

 2. Karşı cinsle ilişkilerinde sürekli benzer problemleri yaşayan kişilerin bilinçaltında çözümlenmemiş duygular yatar. Örneğin sürekli değersizlik duygusu yaşayan kişiler kendisini değersiz hissettiren kişileri çeker. Bu sorun yüksek ihtimalle çocuklukta hissedilen duygularla beslenerek yetişkinlikte de artarak devam etmiştir. Bu sorunun çözümü dışarıdaki karşılaşılan kişilerle değil, içsel inançları değiştirmektir.3. Bilinçaltınıza neyi inandırırsanız kendini gerçekleştiren kehanet gibi gerçekleşir. Bir işi yapamayacağınızı inanmıyorsanız haklısınız, yapacağınıza inanıyorsanız da haklısınız. İstanbul’a ilk geldiğimde iş bakarken kafamda bir maaş fikri ve yönetici olma düşüncem vardı. Çok yakınlarımdan biri bana gülerek “Ne yani sana o kadar maaş verip, hemen müdür mü yapacaklar” demişti. Bu söz beni daha azimli olmaya itti ve birkaç ay içinde hakkettiğimi düşündüğüm maaşla birlikte Kalite Yönetim Müdürü olarak çalışıyordum. Tabi, bu sadece hayal ederek değil, bunun için gereken çabayı da göstererek gerçekleşti.

4. Düşünce alışkanlıklarınız yaratıcı zihninizin olduğu bilinçaltınıza yerleşir. Sürekli düşündüğünüz şeyler olumsuz olduğunda başarısızlık ve mutsuzluklar hayatınızda çoğalır. Düşünceleriniz birbiri ile uyumlu ve yapıcı olduğunda sağlık, başarı, sevgi ve bereket içerisinde dönüşler yaşarsınız. Yani biz bilinçaltımızı amaçlarımıza göre programladığımızda hayatımızı da isteklerimize göre yönlendirebiliriz.

 5. Davranış ve alışkanlıklarımızın altında duygular vardır. Bir davranışı değiştirmek için ona atfettiğimiz anlamı değiştirmek gerekir. Kişi alkol aldığında özgüven sağladığına inanıyorsa, bu inancı değiştirecek farklı seçenekler bulmadıkça ne zaman özgüven eksikliği hissetse alkol almak isteyecektir.

6. Bilinçaltı bulunduğu ortamdaki gelenek ve göreneklere göre kendini şartlar. Ahlak dışı bir ilişki yaşadığını düşünen kişinin bilinçaltı kendisini cezalandırmak için hastalık dahi yaratabilir. Doyumlu ilişki yaşayamayan kişilerle yaptığımız çalışmalarda küçük yaşlarda yaşanılan taciz, utanma, pişmanlık gibi duyguların olduğunu görüyoruz.

7. Neyi düşünürseniz zihninize onun imgesi gelir. Ben tatlı yemeyeceğim derseniz aklınıza sevdiğiniz tatlının görüntüsü düşerken, karşınıza da sürekli tatlı çıktığını fark edersiniz. Şu fıkra bu konuyu aydınlatır: Doktor, hastasına der ki, “Durumunuz giderek düzeliyor, ama ufacık bir şeyi yapmamanızı isteyeceğim.” Hasta, heyecanla sorar “Tabi, doktor bey, nedir o?” Doktor, “Bir süre tilkinin kuyruğunu düşünmemeniz gerekiyor” der. Hasta, “Yani doktor bey, bugüne kadar pek aklıma gelmeyen bu kuyruk sayenizde artık hiç aklımdan çıkmayacak!”8. Çoğu kişi kendisindeki sorunu bilir. Ancak bilmek, analiz etmek sorunu çözmeye yetmez. Kişi sadece bildiğiyle kalır. Mesela kedilerden korkan birine “bak ne sevimli bir hayvan, korkacak ne var derseniz”, onu korkmamaya ikna edemezsiniz. Bilinçaltının dili de duygulardır. Onun dilini kullanmak ve dikkatini çekmek gerekir. Bilinçaltı bakar izler, ikna edilmedikçe kendini kapatır. Daha önce kaçarak kendini güvence altına aldığı konunun içine girecekse güvende olduğuna inanmak ister. Bilinçaltıyla iletişim kurmanın en iyi yolu onun dilinden konuşmaktır. Bu da duygulardır. Duygulara temas edilmezse bilinçaltı inanmaz. Eskiden yaşananların duygusu bedende birikir. Onlarla bağlantı kurmadıkça mantık ve analiz yoluyla bilinçaltınızla işbirliği yapamazsınız. Bilinçaltınızla anlaştığınızda onu en iyi yardımcınız yaparsınız

9. Bilinçaltı değişimden hoşlanmaz. Alıştığı için sevmediği işte çalışanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değildir. Kişi yeni işin bilinmezliğinden korkup, değişim için adım atmayı erteleyecek bahaneler üretebilir. Bazen kişi çok büyük sorunları olduğunu söyler. Bu konuda değişim için yollar sunduğumda ertelemeyi seçen birçok kişi ile karşılaştım. Çünkü insan yaşadığı duruma alışmıştır ve alışkanlığı değiştirmek de korkutur.

10. Beyin ve sinir sistemi zihninizdeki resimlere ve duygularımıza tepki verir. Sürekli partnerinin sosyal medya hesaplarında aldatıldığına dair kanıt arayanlar er geç aradıklarını bulur. Hayatındaki kişi tarafından terkedilme duyguları yaşayan birinin bunu nihayetinde yaşaması da yaydığı korku enerjisi ile ilgilidir.

11. Bilinçaltı zorlamayı sevmez. Uyumam gerekiyor diyerek uykuya dalamamanızın, uyumamalıyım diyerek uyuyakalmanızın nedeni zihne yapılan baskılardır. Okuduklarını anlayıp aklında tutmakta zorlandığını söyleyen biriyle yaptığımız terapide bireyin çocukken ezber yapması için baskı ve şiddet gördüğünden şimdi, bu konuda zorluk yaşadığını anlayarak o zamanki çocuğun duyguların çözerek ilerledik.

12. Biz bir şey düşündüğümüzde beyinde bazı hücre gurupları elektriklenir ve bu enerjiyi yaymaya başlarız. Ses tonumuzla, kullandığımız beden dilimizle bunu hissettiririz. Niye insanlar bana böyle davranıyor diye soruyorsanız, çevrenize nasıl bir enerji verdiğinizin farkında olun.

Her insan yaradılıştan gelen potansiyelle kendisini iyileştirme gücüne sahiptir. Zihinsel gücünü etkin kullanmayı bilenler zor durumların üstesinden daha rahat gelmektedir.

Zihin neye inanırsa, beden de onu deneyimler. Acısını dindirmek için çözüme odaklanan, mutlu olmayı seçen kişilerin beyninde endorfin denilen bir hormon salgılanır. Hisler ve ruh hâlinden sorumlu olan endorfin vücut tarafından üretilen en güçlü uyuşturucudur ve ve acıyı dindirme gücü vardır. Yapay hiçbir ilaç doğal olarak vücuttan doğal olarak salgılanan hormonların yerini tutamaz.

Bilinçaltınızın ve evrensel yasaların ne şekilde işlediğinin farkında oldukça düşüncelerinizi dönüştürmeniz gerektiğini bilirsiniz.

İçsel dönüşüm sistemi, bilinç ve bilinçaltı düzeyde birçok sorunu rahat bir şekilde çözümlemeyi gerçekleştirmektedir. Sizi rahatsız eden ve hayatınızı olumsuz etkileyen duygularınızı dönüştürmek ve bilinçaltı kayıtlarınızı değiştirmek isterseniz ekteki linkten başvurunuzu yaparak, bilgi alabilirsiniz.

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!