fbpx

Korkulardan Nasıl Özgürleşebiliriz?

Bana gelen danışanlarımın bir çoğunun sorunlarının altında yatan nedenler, hissettiği korkular olunca bu konuda bir şeyler  paylaşmak istedim.

Öncelikle tabi ki korkunun bizi koruduğu durumlar var. Doğuştan gelen yüksekten düşme ve ses korkusu dışında, bizi koruma amaçlı sonradan öğrendiğimiz korkularımızın da olması gayet doğal bir durum. Ancak bazen öyle korkular yaşanabiliyor ki, bunlar hayattan keyif almamızı engellediği gibi toplumla uyum içinde yaşamaya da engel oluşturmaya başlıyor.

korkualdatilmak

Herkesin çeşitli korkuları var; yalnız kalmak, sevilmemek, aldatılmak, kaybetmek, parasızlık, rezil olmak, değersizlik gibi bir sürü korkularla karşılaşabiliyoruz.

Korkular, onları değiştirmedikçe hayatımızı yönetmeye başlıyor. İlişkileriniz, maddi durumunuz, başarılarınız, sağlığınız, hayalleriniz korkularınız yüzünden istediğiniz performansta gitmiyor. Geçmişte yaşanılanları düşündükçe tıpkı bir kaset gibi geriye sarar, izler ve bu sahneleri zihnimizde izledikçe o korkuyu düşünmek bile istemeyiz ve kaçma duygusu ağır basar.  Oysa diğer taraftan bilinçaltımız kayıtlarımızı arka planda oynatmaya devam etmektedir. Bazen kaçtığımızı sandığımız korkumuz bilinçaltımızda yer etmiş olduğundan beklemediğimiz bir anda su yüzüne çıkıverir.korku7Korkuların temel nedeni sürekli geçmiş ve gelecek kaygısı yaşamaktan kaynaklanır.

Aslında korkuları bize bir şeyleri düzeltmemiz gerektiği konusunda verilen sinyaller olarak algılayabiliriz.

Korkular çok farklı konularda olduğundan, kişilere ve yoğunluğuna göre değiştiğinden, korkulardan özgürleşme için de yapılan terapi de kişiye göre değişir. Ancak genel olarak göz önünde bulundurulacak birkaç nokta var.635971391051535527420138653_social-anxiety1. An’da yaşamayı öğrenin. Çünkü korkuların geneli geçmişin üzüntüsünden yada geleceğin kaygısından kaynaklanır. Korkularınıza göz atarsanız birçoğunun “ … olursa ne yaparım?” cinsinden olduğunu fark edebilirsiniz. Belki de birçoğu gerçekleşmemiştir ve asla gerçekleşmeyecektir. Varsayımlar üzerinden bir korku oluşturmak, içinde bulunulan an’ın güzelliğini görmeye en büyük engeldir.

2. Mükemmel olma takıntısına kapılmayın. Mesela topluluk önünde konuşma korkunuz var. Ya herkese rezil olursam, aklımdakileri unutursam gibi konular endişe oluşturuyorsa bunlarla yüzleşin. Varsayalım ki oldu, en kötü ne olur diye sorguladığınızda aslında bu korkular gerçekleşse bile dünyanın sonu olmadığını fark edin. Korkunun esareti yerine cesareti seçin.

3. Korkularınızla yüzleşin. Bir şeyi değiştirmenin ön koşulu, değiştirmek istediğiniz konuyu bilerek onu kabul etmektir. O korku ne zaman başladı. Gidebildiğiniz kadar o korkunun başladığı en eski anılarınıza gidip onunla yüzleşin. (Bu yüzleşmeyi yaparken zihninizin alfa frekansında olması çözülmeyi kolaylaştıracaktır.) O zamanlar hangi inanç yapısına sahiptiniz, onları tespit edin. İnanç yapınızı ne şekilde değiştirdiğinizde o korkunuz ortadan kalkardı? Bunu sorgulayın.

4. Korkunun zihninizdeki resmini değiştirip adım adım korkunuzu yenmeniz mümkün. Diyelim sudan korkuyorsunuz. Önce bu korkunun kaynağına gidip, zihninizde nasıl bir resim var onu tespit edip, onu bulduktan sonra EFT, NLP gibi yöntemlerle onun yerine yeni bir resim koyarak, adım adım korkuyu değiştirmek mümkün.

Woman pulls pack page and reveals sunset.5. Korktuğunuzda vücut tepkilerinizi izleyin. Tüm kaslarınızın gerildiğini, nefesinizi tuttuğunuzu fark edip, tam tersini yapın; içinize odaklanıp nefesinizi rahatlatın, kasılan vücudunuzu gevşetin. Nefesinizi kontrol altına almak ve kaslarınızı gevşetmek için çeşitli yollar var, bunlardan kendinize en uygun olanı bulup uygulayabilirsiniz.

6. Kendinize neler söylediğinize dikkat edin. Mesela reddedildiğinizde başarısızlık mı hissediyorsunuz, ya da bakış açınızı değiştirip, “Bunda böyle bir hayır vardır” diyerek, çalacak yeni kapılar mı arıyorsunuz?

landscape-1446732789-g-anxiety-5209255777. Hayatınıza size coşku veren bir amaç bulun. Takıntılı, mutsuz, sürekli korkular içerisinde yaşayan insanlar geleceğe dair kaygılar oluşturmaya başlar. Sabah uyandığınızda yataktan keyifle kalkmanızı sağlayacak nedenler bulursanız gününüz daha mutlu geçecektir.

8. Meditasyon yapın. Herkes kendisine iyi gelen bir meditasyon bulabilir. Yaptığınız işe odaklanmak, dans etmek, çeşitli hareketler, dua, zikir, namaz, nefesle yapılan çalışmalar bunlardan sadece bir kaçıdır. Meditasyon özünüzle bağlantı kurmanızı sağlar, farkındalığınızı arttırarak içsel huzurunuza döndürür.korku5

Hepimiz çevremize bir enerji yayarız. Kiminin yanında huzur hissederken, kiminin yanında durmak bile istemeyiz. Çevrenize hangi enerjiyi yaymak istiyorsunuz?

 

İçsel Dönüşüm Terapisti Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!