fbpx

Yalnızlığın Dayanılmaz Ağırlığından Özgürleşmek

Hemen herkesin bazı dönemlerde hissettiği tanıdık bir duygu: Yalnızlık. Kimi onu gerektiği gibi değerlendirebilirken kimi de bundan acı çekebiliyor. Bu duygudan kurtulmak için antidepresan kullananların sayısı pek de az değil. Ancak, sağlıklı olan; duyguyu anlamak ve dönüştürebilmek.

Yalnızlık duygusu sadece fiziksel olarak yalnız olmakla ilgili değildir. Gün boyu kalabalıkların içinde olan, ailesi ile de yaşayan bir insan da yalnız hissedebilir. Hatta evlenen, doğum yapan, çok geniş çevresi olan,ünlü biri de bu duyguyu yoğun yaşayabilir.

İnsanlar, sorunlarının altında yatan yalnızlık duygusunu her zaman fark edemeyebiliyor. Yalnızlık: özgüven eksikliği, sorunlu ilişkiler, kaybetme duygusu, depresyon, uzun süren fiziksel yalnızlık, hayattaki ani değişimlerle (iş, şehir, medeni durum değişimi) ortaya çıkabiliyor. Yalnızlığıyla barışık olmayan kişiler, kendilerini iyi hissettirmeyen ilişkilerde kalabiliyor.

Bana gelinen en sık karşılaştığım konulardan biri de ilişkilerde yaşanılan sorunlar oluyor. Evliliği bittiği için üzgün bir danışanım, eski eşine kızgınlık hissettiğini söylüyordu. Onunla mutlu olduğu zaman çok nadirdi, şimdi onun hayatına giren yeni kişiye karşı davranışları danışanımı iyice hırslandırmıştı. Kendisine göstermediği ilgiyi başka birine göstermesi onu üzüyordu. Bir duygu sadece bir duygu değildir çoğu zaman. Danışanıma o duyguyu hissettiğinde bedeninde oluşan semptomları sordum. Midesinde bir şey çıktığını, yanma gibi büyüdüğünü, boşluk tarzı bir şey yaşadığını, hissizleşip, her şeyin anlamsız geldiğini söyledi. Bedenin verdiği bu işaretlerden hareketle duygu köprüsü tekniğini kullanarak, bu hisleri yaşadığı ilk zamanlara zihinsel yolculuk yaptık. Çocukluğunda yalnız kaldığı, anne ve babası tarafından umursanmadığını düşündüğü zamanlara gitti. Şu anda eski eşinin hissettirdiği ile benzer duygulardı bunlar. O duyguları nefesle, renkleri kullanarak, geçmişte ifade edilemeyenleri çıkartarak, onları yaşayan küçük çocuğu sarıp sarmalayarak, zihnindeki sahneleri olmasını iyi hissettireceği haline getirerek dönüştürdük. Aynı sahnelere tekrar gittiğimizde o duygusal yoğunluk yoktu.

Yalnızlık, dışarıdan değil, önce içeriden giderilir. İnsan ne kadar kalabalıklara girse, hayatında ailesi, eşi, sevgilisi, çocukları olsa da içeriden beslemedikçe dışarıdan açlık hissetmeye devam edecektir.

Yalnızlık duygusu ve boşluk hissi farklı olsalar da bazen birbiri ile de bağlantılı olabiliyor. Bu boşluğu doldurmak için aşırı yeme, öfkeli davranışlar, alkol, madde kullanımı, cinsel taşkınlıklara yoğunlaşma gibi faaliyetler görülebilir.

Hissettikçe çoğalan bir duygu yalnızlık. Yoğun yalnızlık duyguları güvensizlik, umutsuzluk, kaygı ve endişe yaratabiliyor. Çoğu zaman insanlar duygularının verdiği mesajı dinlemek yerine onu bastırabiliyor. Yalnızlık duygusu uzun süre devam ettiğinde bağışıklık sistemi zayıflamaya başlıyor, alzheimer, kalp krizi, depresyon, intihar, uyuşturucu riski artıyor. Günümüzde birçok hastalığın nedeninin bastırılan duygular olduğu fark edildi. Regresyon gibi çeşitli yöntemlerle ağırlık eden duygular boşaltılıp yerine iyi hissettirenleriyle değiştirildikçe hormonlar da ona göre çalışmaya başlıyor.

Kendi başınıza ufak bir uygulama da yapabilirsiniz. Öncelikle, rahat nefesler alıp bedeninizi gevşetin. Sonra çözmek istediğiniz duygunuza odaklanın. Bu yazımızın konusu yalnızlık olduğu için onu düşünebilirsiniz. Yalnızlık duygusu nasıl bir duygu, onu somutlaştırın (renk, şekil verebilirsiniz).Bedeninizi hissedin (tüm duygular bedende kayıtlıdır) , yalnızlık hissi vücudunuzun neresinde, şiddeti nasıl? Zihninizin onu ilk yaşadığınız zamana götürmesine izin verin. O duyguyla konuşun, vermek istediği mesajı öğrenin, size uygun bir yöntemle vedalaşın. Bu tarz çalışmalarda kişiler genellikle çok küçük yaşlarda yalnız kalmış kendi çocukluğuna gidiyor. O küçük çocuğu dinleyin, ona sevginizi hissettirin. YouTube’da buna yönelik İçimizdeki Çocukla Buluşma Meditasyonumu yapabilirsiniz. Bu tür çalışmaların tek başına sizi zorlayacağını düşünüyorsanız güvendiğiniz birinden destek alın.

Yalnızlık duygusundan özgürleşmeye niyet edip kurtulduğunuzda ilişkilerinizin de kalitesi değişecektir.

İç dünyanızı dengeledikçe dış dünyanızda da yalnızlık duygunuzun ağırlığını hafifletmek için adımlar atabilirsiniz.

*Yaşadıklarınıza ve hayata olumlu yanlarından bakmayı öğrenin. Şerdeki hayrı görmeyi bilenler negatif duyguda kalmazlar.

*Hayatınızdaki insanlara, sevdiklerinize sarılın. Sarılmanın zihin ve beden için yararlı olduğuna dair birçok araştırma bulunuyor. Sarılmak; bağışıklık sistemini güçlendiren, acıyı azaltan, ve mutlu hissettiren oksitosin hormonu salgılattırıyor.

*Sosyal medyaya daha az zaman ayırıp, evinizdekilerle, yalnız yaşıyorsanız, arkadaşlarınızla daha fazla plan, paylaşım yapın.

*Dernekler, gönüllü organizasyonlar, yaşlılarla ve çocuklarla ilgilenme gibi sosyal faaliyetler başka bir yüreğe dokunmanın mutluluğunu hissettirecektir.

* İlgi duyduğunuz kurslara katılın. Sizinle benzer ilgilere sahip insanlarla konuşacak çok fazla şey bulacaksınız.

Yalnızlık; ondan tat aldığında, istediğin zaman bırakabildiğinde yalnızlık değil tercih olur. İnsanın kendini okuması, anlaması için yalnız kalması da gerekiyor. Yalnız kalınca içe dönülür, özdeki bilgi çıkar, yaratıcılık artar. İnsan yaradılışı gereği aynı zamanda sosyal bir varlıktır. İnsanın hem kendiyle hem çevresiyle ilişkisini dengede tutması için kendiyle ve geçmişiyle barışması önemli. Karşısına çıkan her kişide kendinden bir özellik görmeyi öğrenen insan, kendini başkalarından ayrı görmez.

İnsan; kendini görmek için aynaya ihtiyaç duyduğu gibi, iyi hissetmek için de geri bildirim arar.

Evrenle bir olduğunu hissettikçe, kendini başkalarından ayrı görmedikçe yalnızlık duygusu hafifler.

 

*Gonca Kubat

Yaşamda seni ağırlaştıran duyguların farkında olup, onlardan özgürleşmek, daha mutlu hissettiğin bir hayata adım atmak için başvuru formunu doldurup, sana özel yapılabilecek çalışmalar için detaylı bilgi alabilirsin.

  Adınız, Soyadınız

  Telefon Numaranız (Başına 0 koyarak ve boşluk bırakmadan girin)

  E-posta Adresiniz

  Doğum Yılınız

  Yaşadığınız Şehir

  Probleminizden kısaca bahsedin

   

   

   

   

   

  İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  error: Content is protected !!