fbpx

Değersizlik Hissinden Kurtulmak ve Özgüven

Bu akşam bana en çok gelen konulardan biri üzerine yazmak istedim: kendine değer vermek ve özgüven eksikliğiwpid-wp-1444828575378

Genellikle değeri karşıdan görmeyi bekleyen bir toplumuz. Karşımıza çıkan kişi beğenmediğimiz bir özelliğimizi söylediğinde “acaba o kadar mı kötü” diye bir düşünce beliriyor. Yıllar önce karşıma çıkan bir arkadaşım çok fazla mimik kullandığımı ve bundan hoşlanmadığını söylemişti, o zamanlar bunu nasıl düzeltebilirim, estetikle düzelir mi ki derken, bir gün başka biri aynı mimiklerden çok hoşlandığını söylemişti. Bende değişen hiçbir şey yoktu, sadece karşımdakilerin bakış açıları farklıydı. Onlar fikirlerini söylüyordu, nasıl hissedeceğim bana kalmıştı. Kendisini çok çirkin hissettiğini söyleyen esasında çok da güzel olduğunu gördüğüm, aldatıldığı için değersiz hisseden danışanlarım oldu.

Kendinizi değersiz hissetmeniz, yaşamınıza değerli şeyleri kabul etmenizin önündeki en büyük engellerden birisidir. Gerçekten değerli olduğunuz inancına sahip olmadığınızda kendinizin değerli şeyleri hakkettiğine inanmazsınız. Değerli olduğunuzu hissettiğiniz bir yaşamı da süremezsiniz. Gerçekten değerli olduğunuza hem bilinçaltınızda hem de bilinç düzeyinde inanmalısınız.deger

Kendisinin değerini bilmeyen kişiler genellikle başkalarına sürekli verme eğiliminde oluyor. Sanki ne kadar değer verirse o kadar değer görürüm inancına giriyor ve eğer verdiği değerin karşılığını görmüyorsa üzülmeye başlıyor. İlişki sorunlarında listedeki birinci maddede değer konusu olduğunu gördüm. “Ben ona çok değer verdim ama o bana değer vermedi, şimdi de beni terk etti”, diyerek üzülenlerle çok çalışırken en sık rastladığım genellikle kişinin kendisini değersiz görmesiydi. Bazen bu değersizlik hissi çocuklukta yaşanan travmalardan kaynaklanıyordu. Öncelikle bilinçaltında yer etmiş olan o travmanın hissiyatını değiştirdiğimizde kişi gerektiğinde “hayır” diyebilmeyi, başkalarını mutlu etmeye çalışmaktan önce, “ben ne hissederim” düşüncesini fark etmeye başladı. Değerin dışarıdan değil, öncelikle içeriden geldiğini anladı.

Birinin sizin değerinizi fark etmemesi onun sorunudur. Kişisel almayın, değerinizi başkalarından önce kendiniz belirleyin!

Değer görmek için öncelikle kendinizin değerli olduğuna inanmalısınız. Siz kendinize yeteri kadar değer vermiyorsunuz, karşı taraf da bunu hissedecek ve size ona göre davranacaktır.

Kendinize nasıl daha fazla güven duyabilirsiniz?

  1. Doğal olun. Genelde insanlar “acaba karşımdaki hakkımdaki ne düşünür, nasıl konuşsam nasıl yürüsem” derken kendini kasmaktan o enerjiyi karşısındakini yansıtır ve karşısındaki de bunun sebebini bilmese de bir rahatsızlık duymaya başladığından bir an önce o ortamdan uzaklaşmak ister.
  2. Hakkınızı isteyin. Bu bazen patrondan zam yada izin istemek olabilir, bazen yaptığınız ticaretin karşılığını almak olabilir. Eğer bunları istemezseniz bir müddet sonra bilinçaltınızda “ben hakkettiğim değeri görmüyorum” düşüncesi filizlenmeye başlar. Her zaman karşı tarafın görmesini beklemeyin, fark etmemiş olabilirler.
  3. Yaşadığınız ana odaklanın. Geçmişte sevgiliniz sizi aldatmış olabilir bu onun sorunudur. Tabi ki sizin de hatanız varsa onu fark edip düzeltin ve sonra bu olayı genellemekten kurtulun. Şimdi var olan başkadır. Siz değiştiyseniz, karşınıza çıkanlar da değişecektir.guven1
  4. Gülümseyin. Gülümserken gerçekten o duyguyu tüm hücrelerinizle hissedin. Sıcak ve içten olun.
  5. Kendinize keyif aldığınız uğraşlar bulun. Bir takım şeyleri iyi yaptığınızı fark ettiğinizde kendinize olan güveniniz artacaktır.
  6. Enerjinizi yükseltmeyi bilin. Spor, meditasyon gibi aktivitelere zaman ayırarak enerjinizi yükseltin. Beslenmenize ve uykunuza özen gösterin. Fizyolojik olarak yorgun olduğunuzda kendinize olan güveniniz de düşmeye başlar.
  7. Sosyal ortamlara girin, farklı düşünen insanlarla sohbet edin. İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Farklı hikayeler dinlemek, kendinizi anlatmak size iyi gelecektir. Belki de anlatırken siz bile kendinize şaşıracaksınız, değerinizi ve gücünüzü bir de o şekilde fark edeceksiniz.guven2
  8. Farklı bakış açıları geliştirin. Zaman zaman modunuzu düşüren durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak sizin ne hissettiğinizi belirleyen olaya bakış açınızdır. O an pembe gözlüklerinizi takın ve gülümseyin. Hiçbir şey kalıcı değildir. O durumdan dersinizi alıp, hayattaki diğer güzelliklere odaklanmaya başlayın. Odağınız değişince duygunuz da değişir.
  9. Planlarınızı ertelemeyin. Bir şeyi yapmanız gerekiyor ve onu yapmamak için mazaretler üretiyorsanız, kendinize duyduğunuz güveni zedeleyebilirsiniz. Sonra ben bir şey yapamıyorum düşüncesiyle karşı karşıya kalmayın.
  10. Kendinizi geliştirin. Araştırmak, okumak, yeni bilgiler öğrenmek, genel kültürünüzü arttırmak size prestij kazandıracaktır ve daha rahat söz alıp konuşacağınızdan kendinize olan güveniniz de artacaktır. İnsan doğduğu günden beri kendisini ifade etme ihtiyacındadır. Kendinizi ifade edecek size özgün yeni şeyler bulun. Sanat, müzik, dans, resim, spor, yazmak gibi sayısız seçeneklerden size de iyi gelen bir şey bulabilirsiniz.

happy-couples-carmencitta

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!