fbpx

“Başarısız Olacağım” Sendromundan Çıkmak

“Neye elimi atsam kuruyor”, “Bunu yapacak yeteneğim yok”, “Yaşım geçti”, “Başarılı kişilerin arkasında biri var”, “Denedim, olmadı” gibi bir sürü bahaneler duyuyorum her gün farklı kişilerden.

Yaşam düşünceleri izler. Yapamayacağınızı söylerseniz haklı çıkarsınız.

Geçmişte yaşanılanlar, çocukluktan gelen koşullandırmalar olumsuz düşünce üretmenize sebep olabilir. Çünkü, zihninizde kendinizle ilgili bir algı oluşturmuşsunuzdur. Bilinçaltı kendini korumaya programlı olduğundan riske girmeyi sevmez. Sizi bir şeyler yapmaktan alıkoyan odur.

Herkesin ruhunda bir yara vardır ve bunu kaldıraç olarak kullanmak, potansiyelinizi veya bir yeteneğinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır. (Bu travmatik bir çocukluk, doğumla gelen bir engel, insanlarla yaşanılan bir acı, öfkelendiren bir sorun olabilir.) Hepimizi değişik şekillerde etkileyen travmalar olmuştur. Bazıları yaşananlardan ders alıp, gücünü fark ederken, bazıları kurban rolünde kalmayı seçer. Bu gün başarılı insanlara baktığınızda onların acılarını itici bir güç olarak kullandıklarını görürsünüz.
Bilinçli zihinle yapmak istediklerinize yeterli motivasyon oluşturamıyorsanız, bilinçaltınızda sizi etkileyen durumlarla yüzleşmeniz, duygularını fark ederek, serbest bırakıp dönüştürmeniz gerekiyor.

Çalışmalarımızda farkında olunan yada olunmayan bir çok negatif inanç tespit ediyor ve dönüştürüyoruz. Bulunduğu işte daha başarılı hisseden, İşini değiştiren, gelirini arttıran, farklı seçenekleri değerlendirenler oluyor.

İnsanın en büyük dostu da düşmanı da kendisidir. Bir insanın potansiyelini kullanmayıp kendini sınırlandırdığı bir hayat yaşaması bunun en bariz en örneğidir. (Kolayına kaçma, toplumsal baskılar, garanticilik, hakketmiyorum, şanssızım, kendine güvensizlik vs. gibi neden ve bahanelerle yaşanılan hayatlar) Hissedilen yetersizlik, kendine acıma duyguları, öfke ve mutsuzluk da bunun kanıtıdır.

Üniversite hayatım bittikten sonra farklı ürün ve hizmetler için satış-pazarlama yapmaya çalıştım. Çalıştım ama bir yanım yaptığım şeye tam anlamıyla inanmıyordu. O nedenle pek de olmadı. “Ben bir şey satıp pazarlama konusunda yetenekli değilim” diye düşünmeye başladım. Kolayına kaçmak için potansiyelimin altında işlerde çalışmaya başladım. Ama bu sefer de kendimi çok iyi hissetmedim. Yıllar sonra benzer bir şeyler yapıyorum (bir nevi satış ve pazarlama içeriyor), bu sefer başardım çünkü inandığım bir şeyi yapıyorum. Hayatta inandığınız bir şeyi yaparsanız başarısız olmazsınız.

Aslında her yaptığımız iş; bir nevi kendimizi, yeteneklerimizi pazarlama. Kendinize ve yaptıklarınıza ne kadar inandığınızla ilgilidir her şey. Siz kendinize inanmadıktan sonra başkaları size nasıl inansın?

“Başarısız olacağım” sendromundan çıkmak için adımlar:

 1. Geçmişte yaşamış olduğunuz duygu ve düşüncelerden arınmalısınız. Gerekirse bilinçaltınızdaki kayıt ve kodları bulup, değiştirin.
 2. Kendine bir amaç bulun, sizi kendisine çeken, heyecanlandıran, ilham veren şeyleri yapın.
 3. İstediğinize ulaşmak istiyorsanız; olmayacağına dair bahaneler aramak yerine, ulaşmak için yollar arayın…
 4. Başarısızlık olarak gördüğünüz şeylere deneyim olarak bakın. Onların olumsuz kod olmasına izin vermeyin.
 5. Çevrenizden gelen olumsuz telkinlerin etkisiyle hayallerinizden vazgeçmeyin. Kendileri yapamayanlar kaderlerine ortak ararlar.
 6. Öncelikle kendinize inanın. Kaybedenler kulübünün bir üyesi olmak yerine kazananlar kulübüne dahil olun.
 7. Yapamayan kişileri baz almak yerine, başarmış olan kişilerin nasıl yaptıklarını araştırın.
 8. Çevrenize verdiğiniz enerjiyle insanların size nasıl davranacaklarını belirlersiniz. Siz kendinize güvenmezseniz, müşteriniz/patronunuz da size güvenmeyecektir.
 9. Başaracağınıza inanın. Başarıya odaklandığınızda zihniniz çözüm üretmeye başlayacaktır.
 10. Kendinizi olmak istediğiniz şekilde hayal edin. Başarmış olmanın duygusunu hissedin. Zihniniz ve evren bu gerçekliğe uyumlanacaktır.
 11. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin. Bazen aynı fırsatı bir daha yakalamayabilirsiniz.
 12. Varmak istediğimiz yere açılan birden fazla kapı vardır. Çok kere çaldığımız halde kapı açılmıyorsa, diğer kapıları çalmanın vakti gelmiştir. Gerektiğinde esnek olmayı bilin, planlarınızı esen rüzgara göre değiştirin.

Görmezden geldiğin içsel gücünü fark edip potansiyelini keşfedene kadar nefsin seni aşağı çekmeye çalışacaktır. İçindeki gücü harekete geçirmek titiz ve sabırlı bir çalışma gerektirir. 

#Goncakubat

İçsel Dönüşüm Uzmanı Beliz Gonca Kubat sizi problemlerinizden kurtulmaya ve hayatınıza pozitif bir yön vermeye davet ediyor. Beliz Gonca Kubat'tan Bireysel Seans alarak tüm sorunlarınızdan hızlıca kurtulmak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!